Awards 2019-20
Desh Apnayen School Awards, 2019-2020
School : Appasaheb Bhaurao Patil English Medium
School, Satara
School : Gurukul Academy, Ponda, Goa
School : HVB Global Academy, Mumbai
School : Our Lady of the Rosary School, Goa
School : Pawar Public School, Dombivali
School : Samaritan Help Mission High School, Kolkata
School : Smt. Chandabai Pagariya Jain Matriculation Middle Secondary School, Chennai
School : St. John Universal School, Mumbai
School : St. Mary’s High School (SSC), Mumbai
School : The Cathedral and John Connon High School, Mumbai
Most Consistent School
School : Pawar Public School, Kandivali
Desh Apnayen Champion Teachers
Name : Ms. Sheetal Sharma Patwa
School : Children’s Academy, Ashok Nagar
Name : Ms. Gauri Sachin Bhave
School : Children’s Academy, Malad
Name : Ms. Reshma Shah
School : Children’s Academy, Thakur Complex
Name : Ms. Ana Narang
School : Dass and Brown World School, Ferozepur
Name : Ms. Karina Alag
School : DCM Presidency School, Ludhiana
Name : Mr. Manjinder Singh
School : DC Model Sr. Sec. School, Ferozepur
Name : Ms. Anubhuti Singh Chundawat
School : Shri Pragya Public School, Bijainagar, Ajmer
Name : Ms. Namita Kulkarni
School : Lodha World School, Palava
Name : Ms. Deepika Padwal
School : Mukul Madhav Vidyalaya, Ratnagiri
Name : Ms. Kavita Singh
School : Lodha World School, Thane
Name : Ms. Binita Negi
School : Narmada Calorx Public School, Bharuch
Name : Ms. Seema Nair
School : Pawar Public School, Bhandup
Name : Ms. Swati Singh
School : Pawar Public School, Chandivali
Name : Ms. Neha Pandey
School : Podar International School, Powai
Name : Ms. Divya Prabha
School : Prelude Public School, Agra
Name : Ms. Sonia Munjal
School : The Sirsa School, Sirsa
Name : Ms. Srividhya Iyengar
School : Shri B S Mootha Girls Sr. Sec. School, Chennai
Name : Ms. T D Mullai
School : Guru Shree Shantivijai Jain Vidyalaya, Chennai
Name : Ms. Mamta Joshi
School : D D Middle School, Ambala
Name : Mr. Koyyalamudi Sreedhar
School : Sri Rama Rural Academy, Guntur
Name : Ms. Janice Fernandes
School : St. Stanislaus High School, Mumbai
Special Award (Rhythm of Desh Apnayen)
Name : Mr. Prabhakar Gupta
School : HVB Global Academy, Mumbai
I The ACTIZEN® Contest Awards (Top 10 Teams in Contest Stage 2)
Winner
The PSBB Millennium School, OMR, Chennai
Team – Raksha
First Runner-Up
Calorx Public School Ghatlodia, Ahmedabad
Team – Social Activists
Second Runner-Up
DCM Presidency School, Ludhiana
Team – Aqua Savior
School – Children’s Academy, Ashok Nagar Team – Ca-an Changemakers
School – Gurukul Academy, Ponda, Goa Team – Gurukul Gems
School – Lodha World School, Palava, Maharashtra Team – Aqua Amrut
School – Pawar Public School, Chandivali Team – Aquanauts
School – Podar International School CBSE Powai Team – Eco-Freak
School – St. Mary’s English Medium High School, Nellore Team – Learning Minds
School – Mata Harki Devi, Sirsa Team – Mhdians
I The ACTIZEN® Contest Awards (12 Most Active Schools in Contest Stage 1)
School – Podar International School CBSE, Powai
School – Guru Shree Shantivijai Jain Vidyalaya, Chennai
School – SJT Surana Jain Vidhyalaya, Chennai
School – Agurchand Manmull Jain School, Chennai
School – Priyadarshani School (CBSE), Indrayaninagar, Pune
School – Smt C.D. Gandhi English Medium School, Dakor, Gujarat
School – DCM Presidency School, Ludhiana
School – The PSBB Millennium School, OMR, Chennai
School – The Cathedral & John Connon Middle School, Mumbai
School – C.N. Vidhyalaya, Kapadvanj, Gujarat
School – Sri Rama Krishna Public School, Visakhapatnam
School – HVB Global Academy, Mumbai